wtorek, 22 listopada 2011

Miesiączka i cykl menstruacyjny

Zacznijmy od początku. najważniejszy jest cykl miesiączkowy, wtedy bowiem najprościej określić dni płodne i niepłodne, zwłaszcza dla tych, którzy starają się o dziecko. Nie ważne, czy będziesz matką czy nie. Jesteś kobietą i powinnaś znać swój cykl miesiączkowy.

Cykl menstruacyjny- czyli miesiączkowy,  jest znakiem prawidłowego funkcjonowania uorganizmu dojrzałej kobiety. Zachodzi z różną częstotliwością w zależności od układu hormonalnego. Najczęściej cykl wynosi od 25 - 30 dni (za początek cyklu uznaje się pierwszy dzień krwawienia, a koniec - dzień przed kolejną miesiączką). Podczas całego tego okresu w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany (niektóre można zaobserwować). Cały cykl możemy podzielić na etapy:

I. Faza menstruacyjna
Jak najbardziej niepłodna i najmniej przyjemna dla kobiety.. Podczas tej fazy dochodzi do złuszczenia się nabłonka macicy i krwawienia- dla wielu kobiet jej przebieg jest dość bolesny. Długość trwania tej fazy jest różna, w zależności od długości całego cyklu. Średnio trwa ok. 4-9 dni. U mnie 6 dni wiec i tak długo.

II. Faza folikularna
W czasie jej trwania dochodzi do rozwoju komórki jajowej w jajniku (w niektórych cyklach faza ta pokrywa się z fazą menstruacyjną). Zwykle czas trwania tej fazy waha się od 0-4 dni, w zależności od długości cyklu. W tej fazie początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski (zbliża się jajeczkowanie) i jest go coraz to więcej. Koniec tej fazy przypada na owulację. Okres ten należy do okresów płodnych w cyklu, biorąc pod uwagę, że plemniki w drogach rodnych żyją ok. 3 dni.





III. Faza owulacyjna
Faza owulacyjne jest okresem płodnym w cyklu menstruacyjnym (bardzo ważne przy antykoncepcji naturalnej). W cyklu 28-dniowym przypada ok. 14 dzień.Dla sprawdzenia wystarczy zrobić test owulacyjny, które wygląda jak test ciążowy a wynik mamy już po dwóch minutach. W czasie jego trwania zostaje uwolniona komórka jajowa z pęcherzyka Graffa, na tym miejscu (w jajniku) powstaje ciałko żółte (wytwarza hormony potrzebne do utrzymania ewentualnej ciąży - progesteron). Komórka jajowa wędruje do jajowodu, gdzie może nastąpić zapłodnienie (dokładnie bańka jajowodu). W czasie tej fazy wzrasta temperatura ciała kobiety oraz znacznie zwiększa się ilość wydzielanego śluzu z pochwy. Śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego (śluz płodny). Faza ta kończy się, gdy komórka jajowa obumiera po ok. 24 - 48h od owulacji, jeżeli nie nastąpi zapłodnienie.


IV. Faza lutealna
Faza poowulacyjna jak sama nazwa wskazuje, występuje po owulacji (jajeczkowaniu). Jest to niepłodny okres w cyklu menstruacyjnym, zmniejsza się ilość i konsystencja śluzu (jest gęściejszy), a temperatura ciała wraca do normy. Komórka jajowa nie jest już zdolna do zapłodnienia. Faza ta trwa do końca cyklu (dzień przed kolejnym krwawieniem).

Najważniejsze dla każdej kobiety jest obserwowanie cyklu i obliczenie:
  • Co ile dni występuje miesiączka?
  • Ile trwa?
  • Data pierwszego dnia każdej miesiączki
Dzięki temu nie tylko będziesz potrafiła przewidzieć kolejną miesiączkę ale masz ze sobą najważniejsze informacje, które należy podać na wizycie u ginekologa. U młodszych kobiet, nastolatek, podczas przeziębień, dużego stresu i brania antybiotyków okres może się przesunąć nawet o dwa tygodnie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz